Všude dobře, tak co doma?



Homepage / 7 divů světa

7 divů světa

Novodobé divy světa





Nových sedm divů světa (sedm novodobých divů světa) bylo vyhlášeno 7.7.2007 v Lisabonu. Přímý přenos přenášelo mnoho televizních stanic na světě. Hlasování se po internetu zůčastnilo více než 100 miliónů lidi z celé planety. Seznam novodobých divů vznikl o 2200 let později než seznam starověkých divů světa.

 č.  Div Civilizace Vznik Dochovaný? Stát Místo
 01  Chichen Itza Mayové 6.st.n.l. ano Mexiko Yucatan
 02  Socha Krista Spasitele novodobá 1931 ano Brazílie Rio de Janeiro
 03  Velká čínská zeď Číňané 2.př.n.l.~17.st.n.l. ano Čína u Pekingu
 04  Petra Nabatejci 1.st.n.l. ano Jordánsko Wadi Musa
 05  Machu Picchu Inkové 15.st.n.l. ano Peru Cuzco
 06  Coloseum Římané 1.st.n.l. ano Itálie Řím
 07  Taj Mahal mughalská 1654 ano Indie Agra

-

7 novodobých divů světa na mapě světa


Popis novodobých divů světa:


Chichen Itza
- Nejúchvatnější svatyně Mayů. Tajemné místo prosáklé magickou atmosférou. Z pyramidy dýchá intenzivní síla. Toto chrámové město se nachází na mexickém poloostrově Yucatan. Bylo ekonomickým a politickým centrem  mayské civilizace. V roce 987 toltécký král Kukulcan dobyl město a učinil ho centrem říše. Architektura města je tedy směsí mayské a toltécké kultury. V centru města se nachází schodišťová Kukulcanova pyramida, na jejíž schodišťové zídce lze v den jarní a podzimní rovnodennosti pozorovat pohybující se stín hada.
 
Socha Krista Spasitele
- Vzpíná se z mohutného vrcholu hory Corcovado a svojí velikostí odnímá nosným skalám veškerou dominanci. Kristus zde střeží Rio de Janeiro, které mu doslova leží u nohou. Rozpažená poloha Kristova těla symbolizuje přívětivost a nastavenou náruč. Na kopci Corcovado ve výšce 710 metrů se nachází 38 metrů vysoká  socha Ježíše. Socha ze železobetonu, jejíž stavba zabrala pět let, byla slavnostně odhalena v roce 1931. Navrhl ji Heito da Silva Costa a vytvořil Paul Lindowski.
 
Velká čínská zeď
- Byla postavena, aby chránila Čínu před nájezdy mongolských kmenů. Tento obranný systém se budoval přes 2000 let. Je tedy zaslouženě symbolem mohutné porce vytrvalosti. Je nejrozsáhlejší stavbou, kterou kdy člověk stvořil. Prý je dokonce spatřit z kosmu pouhým okem. Počet lidských životů, které skončily při její stavbě nelze spočítat. 6700 km zdi vede od východu k západu přes roviny, pouště i hory. Stavba začala 7.stol.př.n.l. a dokončena byla až 17.stol. n.l.
 
Petra
- Na hraně arabské pouště se v masivních skalách ukrývá strhující příklad kultury Středního Východu. Paláce, divadlo kolosálních měřítek, pohřebiště, tržiště, důmyslné vodní kanály, precizní zemědělské zahrady. To vše vytesané v masivních, růžově zbarvených skaliscích. Většina z tesaných "staveb" jsou hrobky králů a dalších významných občanů nabatejské civilizace. Při stavbě svého hlavního města, kterým byla právě Petra dokonce Nabatejci odklonili tok řeky a její původní koryto sloužilo pak jako dobře střežená přístupová cesta k městu.
 
Machu Picchu
- Vysoko v oblacích se tyčí jehlan posvátné hory Machu Picchu. Právě zde staří Inkové zbudovali své svatyně, astronomické observatoře a obydlí tajuplného města. Do příkrého svahu vsadili terasová pole. Machu Picchu bylo vybudováno v nadmořské výšce 2350 metrů Pachacútec Yupanquim. I když bylo postaveno v patnáctém století, objeveno bylo archeologem Hiramem Binghamem až v roce 1911. Zajímavé jsou nálezy kostí v tomto místě. Podle odhadů zde žilo tisíc lidí, ženských koster se ovšem našlo desetkrát více, než mužských.
 
Coloseum
- V Římě se nechází stavba amfiteátru s výškou 50m, délkou 188m a šířkou 156 metrů. Tři patra budovy  jsou nesena 80 oblouky na pilířích, dřevěná podlaha byla pokryta pískem. Tvar kolosea, elipsa, umožňovala divákům  být blíže dění než v kruhu. Stavba monumentu byla zahájena císařem Vespasinánem kolem roku 70 n. l. a provoz zahájen až Titem o deset let později. Poslední představení se konalo roku 523 za gótského krále Theodericha.
 
Tadž Mahal
- Nenapodobitelný palác, kouzelný jako z pohádky tisíců a jedné noci. Vystavěný z bílého mramoru, přičemž hlavní vstup tvoří honosná brána z červeného pískovce. Do mramoru jsou zvláštní technikou vsazeny půvabné polodrahokamy tvořící konkrétní motivy. Tato hrobka se nachází v Indii na břehu řeky Yamuna. Nechal ji postavit Shah Jahan pro svou prostřední manželku Mumtaz Mahal. Stavba hrobky trvala 22 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků, kteří bydleli ve speciálně postaveném městě Mumtazabad. Na stavbu byl použit pískovec, jaspis, nefrit, křišťál, tyrkis nebo diamanty.

Další Finalisté:


Div Země Lokalita Doba vzniku
Alhambra Španělsko Granada 12.stol.n.l.
Angkor Wat Kambodža Angkor 12.stol.n.l.
Chrámy Kiyomizu Japonsko Kjoto 749-1850 n.l.
Zámek Neuschwanstein Německo Schwangau 1869-1884 n.l.
Sochy na Velikonočním ostrově Chile Velikonoční ostrov 10.-16.stol.n.l.
Stonehenge Velká Británie Amesbury 3000-1600 př.n.l.
Opera v Sydney Austrálie Sydney 1954-1973 n.l.
Akropolis Řecko Athény 450-330 př.n.l.
Eiffelova věž Francie Paříž 1887-1889 n.l.
Hagia Sophia Turecko Istanbul 532-537 n.l.
Kreml Rusko Moskva 1156-1850 n.l.
Pyramidy v Gize Egypt Giza 2600-2500 př.n.l.
Socha svobody U.S.A. New York 1886 n.l.
Timbuktu Mali Timbuktu 12.stol.n.l.


Aktualizace: 03/2011


VšudeDobře.cz | © 2004-2024