Všude dobře, tak co doma?



Homepage / 7 divů světa

7 divů světa

Divy Česka




7 divů Česka:


Pořadí  Div Kategorie
 1 Jára Cimrman Hlas lidu
 2 České pivo Výkony a rekordy
 3 České sklo Výkony a rekordy
 4 Karel IV. Umění a kultura
 5 Kontaktní čočky – Otto Wichterle Objevy a vynálezy
 6 Krevní skupiny – Jan Janský Objevy a vynálezy
 7 Pražský hrad Města a místa


Hlasování (SMS, emaily,...) probíhalo od konce dubna do konce května roku 2010 a výsledky byly zveřejněny v přímém přenosu v České televizi 12.6.2010.
Všichni asi víme, že to byla spíš sranda, než vážně míněný seznam. Nebo jsme jako národ vážně vážně takoví Švejkové

Popis divů Česka:


Jára Cimrman
- Fiktivní český génius Jára Cimrman se zrodil v roce 1966 v rozhlasovém pořadu Nealkoholická vinárna U pavouka; u jeho zrodu stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Mystifikace okolo postavy zapomenutého všeuměla dala vzniknout Divadlu Járy Cimrmana, jehož hlavními protagonisty se stali Svěrák a Ladislav Smoljak a jehož prvním představením byla v roce 1967 hra Akt. Následovalo dalších 14 her (do roku 2009), které si získaly nebývalou přízeň diváků a staly se doslova nesmrtelnými jako sám Cimrman, jemuž bylo odhaleno mnoho pomníků a pamětních desek, a to nejen v ČR.
 
České pivo
- Patří mezi nejznámější piva ve světě a je též chráněným zeměpisným označením v EU. Češi vypijí ročně asi 160 litrů na hlavu, což je nejvíce na světě. Tradice českého pivovarnictví sahá podle dochovaných dokladů do roku 1088, kdy první český král Vratislav II. přidělil kostelu na Vyšehradě desátku chmele na vaření piva. Pivo se ale zřejmě v Čechách vařilo už dříve. V roce 1842 se zde také díky kvalitním domácím surovinám zrodilo nejpopulárnější české pivo - plzeňský spodně kvašený ležák, který dal jméno a stal se vzorem piv plzeňského typu (pilsner, pils). Dnes v ČR funguje asi padesátka vetších pivovarů a několik desítek minipivovarů. Asi polovinu českého trhu ovládá Plzeňský Prazdroj, patřící skupině SABMiller.
 
České sklo
- Doma i ve světě je synonymem kvality a tradice, sahající přinejmenším do 13. století. České křišťálové lustry visí mimo jiné i v Královské opeře v Římě, v milánské La Scale, ve Versailles či v petrohradské Ermitáži. K nejvýznamnějším přínosům českých sklářů se řadí například tavba modrého kobaltového skla rodinou Schürerů v 16. století, objev českého křišťálu v Müllerově sklárně v 17. století či výroba barevných sklovin Bedřichem Egermannem v polovině století devatenáctého. V minulém století se stal v oboru legendou například Stanislav Libenský, který prosadil sklo jako uznávaný sochařský materiál.
 
Karel IV.
- Nejslavnější panovník české historie (1316 -1378), přezdívaný Otec vlasti, na trůn usedl v roce 1346 po smrti svého otce Jana Lucemburského a zubožené české království dovedl jako císař Svaté říše římské mezi nejmocnější státy v Evropě. Nejen v Čechách položil tento vzdělaný a obratný státník základy řady významných institucí a staveb, jež nesou jeho jméno. Založením první univerzity ve střední Evropě v roce 1348 učinil z Prahy středisko vzdělanosti a kultury. Jeho ostatky spočinuly v královské hrobce, kterou nechal postavit pro sebe a svou rodinu v chrámu sv. Víta na Pražském hradě.
 
Kontaktní čočky
- Otto Wichterle (1913-1998) - Autor či spoluautor asi 150 patentů, proslul zejména objevem prvního českého umělého vlákna (silonu) a měkkých kontaktních čoček, které dnes používají miliony lidí po celém světě. Rozhodující pokusy s výrobou čoček z hydrogelu provedl v roce 1961, kdy si z dětské stavebnice Merkur sestavil prototyp odlévacího zařízení. Byl zakladatelem a prvním ředitelem předchůdce Ústavu makromolekulární chemie, funkce byl zbaven kvůli politickým postojům v roce 1969. V roce 1990 se profesor Wichterle stal předsedou Akademie věd a od roku 1993 až do své smrti byl jejím čestným předsedou.
 
Krevní skupiny
- Jan Janský (1873-1921) - Neurolog a psychiatr, jenž světově proslul díky klasifikaci čtyř krevních skupin. Ty sice objevil už v roce 1901 Rakušan Karl Landsteiner, který ale popsal jen tři. Janský nezávisle na něm uveřejnil v roce 1907 práci, v níž podle určitých rozdílů v některých vlastnostech krvinek rozlišil čtyři krevní skupiny. Jan Janský byl též propagátorem dárcovství krve; na jeho počest je bezpříspěvkovým dárcům krve v ČR a na Slovensku udělována medaile prof. MUDr. Jana Janského.
 
Pražský hrad
- Symbol českého státu a nejvýznamnější česká památka, která byla tradiční sídlem českých panovníků a od roku 1918 je sídlem prezidenta republiky. S rozlohou téměř 70.000 metrů čtverečních je největším souvislým hradním komplexem na světě. Založen byl kolem roku 880 knížetem Bořivojem. Dominantou tohoto souboru paláců a církevních staveb je katedrála svatého Víta, která slouží též jako pokladnice českých korunovačních klenotů a mauzoleum králů. Na věži katedrály je zavěšen i největší český zvon Zikmund. Od roku 1992 je Pražský hrad na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Zdroj čtk

Finalisté v jednotlivých kategoriích:


Města a místa:
- Pražský hrad
- Karlův most
- Západočeské lázně
- Lednicko-valtický areál
- Český Krumlov
- Santiniho poutní kostel na Zelené hoře
- Karlštejn
- Vysílač Ještěd
- Kutná Hora
- Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Umění a kultura:
- Antonín Dvořák – Novosvětská
- Alfons Mucha – Slovanská epopej
- Milan Kundera
- Karel Čapek – robot
- Animovaný film – od Trnky po krtka
- Jan Amos Komenský
- Václav Havel
- Karel IV.
- Leoš Janáček
- Česká filmová škola

Objevy a vynálezy:
- Kontaktní čočky – Otto Wichterle
- Antivirotika – Antonín Holý
- Mikrovlnná trouba – Augustin Žáček
- Tryskový stav – Vladimír Svatý
- Lodní šroub – Josef Ressel
- Krevní skupiny – Jan Janský
- Bleskosvod – Prokop Diviš
- Polarograf – Jaroslav Heyrovský
- Rozluštění jazyka Chetitů – Bedřich Hrozný
- Oblouková lampa – František Křižík

Výkony a rekordy:
- Český hokej
- Věstonice
- Jarmila Kratochvílová
- České pivo
- České sklo
- Emil Zátopek
- Věra Čáslavská
- Jaromír Jágr
- Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka
- Jan Železný

Hlas lidu:
- Jára Cimrman
- Korunovační klenoty
- Vamberecká krajka
- Staroměstský orloj
- Český kubismus
- T. G. Masaryk
- Karel Gott
- Tomáš Baťa
- Švejk Jaroslava Haška
- Vinné sklípky



Aktualizace: 03/2011


VšudeDobře.cz | © 2004-2024